„Słyszałem, że świat jest piękny” - rzekł niewidomy. „Podobno” - odpowiedział widzący.

„Słyszałem, że świat jest piękny” - rzekł niewidomy. „Podobno” - odpowiedział widzący. Stanisław Jerzy Lec

Srebrna Góra - Twierdza Srebrnogórska

Twierdza ta składa się z sześciu fortów, z których głównym jest fort Don Jon......
Powstała na przełomie lat 1765 – 1777 z rozkazu króla Fryderyka II. Koszt budowy twierdzy wyniósł 1.680.000 talarów, z czego według legendy 999.999 talarów wyniosła sama studnia z fortu Don Jon, a władca dla równego rachunku wrzucił do niej 1 talara. Wykuta w skale studnia miała 60 metrów głębokości, a jedyną głębszą w okolicy była studnia na forcie Ostróg, licząca 80 metrów głębokości. Przy budowie twierdzy pracowało około 4000 pracowników oraz 600 murarzy. Twierdza zwana jest również Śląskim Gibraltarem, ze względu na fakt, że cześć fortu jest wykuta w litej skale. Obiekt mógł pomieścić 3756 żołnierzy a w razie niebezpieczeństwa aż 5000 z całym zaopatrzeniem Twierdza posiada 151 kazamat – pomieszczeń fortecznych, rozmieszczonych na trzech poziomach, do których prowadzi osiem bram. Na terenie fortu głównego znajdowało się wiele magazynów, piekarnia, studnia, szpital, areszt oraz warsztaty rzemieślnicze. Swoimi wymiarami 140 metrów długości i 130 metrów szerokości fort ten jest największym fortem górskim w Europie. Mury bestei wieżowych mają po 12 metrów szerokości, a mury zewnętrzne sięgają 30 metrów grubości.
 W 1800 roku w obiekcie przebywał John Quincy Adams – przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych, który nie krył zdziwienia, co do wielkości obiektu. W swojej historii fort miał tylko jedną okazję przeciwstawić się wrogowi w 1807 roku, kiedy to po zdobyciu Kłodzka do Srebrnej Góry wkroczyły wojska napoleońskie. Na twierdzę odbył się wówczas tylko jeden atak tych wojsk, który był spowodowany podpisaniem rozejmu i pokoju w Tylży. Władze pruskie, wykorzystując fakt, że fort nie został zdobyty, zamieniły to wydarzenie w spektakularny sukces. Owa historia stała się magnesem na turystów do dnia dzisiejszego, którzy przybywają tutaj w celu obejrzenia twierzy, która oparła się Napoleonowi. Po utracie znaczenia militarnego na forcie w latach 1830 – 1846 powstało ciężkie więzienie dla więźniów politycznych. Przebywali tu między innymi poeta Fryderyk Reuter i Wilhelm Wolf – działacz socjalistyczny. Więzienia to uważane było za obiekt, z którego niemożliwa jest ucieczka. W jego historii znaleźli się jednak tacy, którym się to udało. Byli to między innymi kominiarz (złapany po kilku tygodniach, który za pokaz sposobu swojej ucieczki został uwolniony) oraz dwóch polskich oficerów, przebywających w więzieniu podczas II Wojny Światowej. Według poszukiwaczy skarbów w podziemiach Śląskiego Gibraltaru w 1945 roku Niemcy ukryli transport skrzyń, w których miałyby się znajdować broń, skarby, a według niektórych sama bursztynowa komnata. Owa historia przyciąga tu wielu poszukiwaczy skarbów, którzy niestety do tej pory nie odkryli tajemnic twierdzy.
Obecnie obiekt jest dostępny dla turystów, którzy mogą zwiedzac nieliczne pozostałe kazamaty oraz wystawę znalezisk na terenie wszystkich fortów srebrnogórskich, a także niewielką wystawę broni ciężkiej w zasobach, której znajdują się cztery działa dywizyjne, dwa działa polowe i moździerz. Podczas zwiedzania fortu dużą atrakcją jest możliwość zwiedzania obiektu z przewodnikiem, ubranym w mundur   napoleoński oraz dodatkowo pokaz dawnej broni palnej.





                                   


                                             



















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz