„Słyszałem, że świat jest piękny” - rzekł niewidomy. „Podobno” - odpowiedział widzący.

„Słyszałem, że świat jest piękny” - rzekł niewidomy. „Podobno” - odpowiedział widzący. Stanisław Jerzy Lec

Czarny Bór - Ruiny zamku z XIV w.

Zamek w Czarnym Borze został wzniesiony w I połowy XIV wieku przez  Bolka II księcia świdnicko-jaworskiego. Głównym zadaniem w owych czasach była ochrona
szlaku handlowego prowadzącego z Czech. Wzniesiony na niewielkim wzgórzu otoczony fosą, podmokłymi łąkami i bagnami posiadał dobre warunki obronne.  
 Podobnie jak inne zamki i ten padł łupem rozbójników, którym służył za ich siedzibę od połowy XIV wieku. W roku 1355 książę wraz z wojskiem odzyskują zamek. Sporządzony wówczas dokument o odzyskaniu zamku jest pierwszym zachowanym dokumentem dotyczącym owej budowli.  Zamek zostaje oddany braciom Heckenborn. Podczas powstania Husyckiego na zamku panował sprzyjający Herman von Czetryc Młodszy, który oddał husytom warownię. 
 Powstańcy wraz z właścicielem w 1427 roku poprowadzili zbrojną wyprawę na opactwo cystersów w Krzeszowie. Powodem do tak zuchwałego czynu była zemsta za spalenie na stosie trzech jego poddanych na rozkaz cysterskiego opata za sprzyjanie husytom. Za sprzyjanie husytom w 1438 roku zamek został zdobyty i zniszczony przez oddział wojsk wrocławskich. 
 Po odbudowie zamku przez Czetryców w 1509 roku zostaje on ponownie zdobyty i zniszczony za naruszenie przez nich umowy pokojowej. Ponownie odbudowany zamek przetrwał bez większych zniszczeń aż do pożaru w roku 1755. 
 Od tego czasu opuszczony zamek pozostaje w ruinie. Obecnie do naszych czasów przetrwała część wieży i fragmenty murów.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz